III koncert w ramach III MFMOiK

W niedzielę 17 września odbył się trzeci koncert w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze Kieleckiej.

Tym razem wystąpiło dwóch artystów:

Marek Stefański ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha, otrzymując w 1994 dyplom z wyróżnieniem. W latach 1996-2007 pełnił funkcję organisty krakowskiej bazyliki Mariackiej. Od 1999 roku pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2007 roku uzyskał w macierzystej uczelni tytuł doktora sztuki muzycznej, a w 2013 – doktora habilitowanego. W 2022 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego sztuk muzycznych. Koncertował w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Południowej, Izraelu i Korei Południowej. Regularnie zapraszany był na koncerty do Rosji, gdzie stał się jednym z najbardziej znanych zagranicznych organistów. Dokonał także licznych nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz rozgłośni zagranicznych, jak również nagrań płytowych dla polskich i zagranicznych wytwórni fonograficznych. Obok solistycznej działalności koncertowej współpracuje z licznymi zespołami chóralnymi oraz wybitnymi wokalistami i instrumentalistami. W latach 2010-2011 wspólnie z Radio Kraków realizował cykl audycji „Antologia Organów Krakowa”. Wraz z Radiem Rzeszów prezentował na antenie radiowej brzmienie wartościowych organów Podkarpacia.Uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych w Polsce, Niemczech, Luksemburgu i Rosji. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Podkarpackiego Festiwalu Organowego oraz Wiosennych Dni z Muzyką Organową w bazylice Jezuitów w Krakowie, pomysłodawcą i współautorem cyklu rozmów „Ukryte sacrum”, prezentowanego na antenie Radia Kraków od września 2017 roku. Jest fundatorem i wiceprezesem Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE (www.arsproerte.pl). W 2019 roku ukazała się jego książka „Organy na krańcach świata – Marek Stefański w rozmowie z Mateuszem Borkowskim”, która została uhonorowana Krakowską Książką Miesiąca. Jest także autorem powieści biograficznej „Dziedzictwo” o prof. Bronisławie Rutkowskim – twórcy polskiej szkoły organowej.

Mariusz Bednarz – organista, śpiewak, pedagog, dyrygent. Urodził się 1 kwietnia 1979 roku w Kielcach. Absolwent Instytutu Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej (obecnie Uniwersytet Jana Kochanowskiego) oraz Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kielcach w klasie organów ks. mgr Zbigniewa Rogali i harmonii mgr Jerzego Rosińskiego. Wykładowca Diecezjalnego Studium Organistowskiego. W roku akademickim 2007/2008 wykładowca w Instytucie Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Organista w parafiach: Św. Wawrzyńca w Górnie (1994-1998), Matki Bożej Częstochowskiej w Wiśniówce (1998 – 2002), Matki Bożej Królowej w Łukowej (2002 – 2009). Od 1 lutego 2009 roku pierwszy organista Bazyliki Katedralnej p/w Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach, a także dyrygent Chóru Katedralnego. Przygotował oprawę muzyczną oraz zagrał m.in. na Mszy Świętej z okazji Jubileuszu 50-lecia kapłaństwa ks. bpa Kazimierza Ryczana, Ingresie do katedry kieleckiej bpa Jana Piotrowskiego oraz Mszy Św. z okazji otwarcia Telewizyjnego Instytutu Biblijnego Telewizji „Trwam” celebrowanej przez kard. Gianfranco Ravasi, a także podczas uroczystości pogrzebowych ks. bpa Kazimierza Ryczana oraz święceniach biskupich biskupa Andrzeja Kalety oraz abp Henryka Jagodzińskiego. Jest autorem transkrypcji oraz wielu opracowań wokalnych i wokalno – instrumentalnych, które wykorzystywane są podczas uroczystych Mszy Świętych w katedrze kieleckiej. W latach 1994 – 2002 członek Chóru Filharmonii Świętokrzyskiej, z którym koncertował w kraju i za granicą. W latach 1999 – 2009 roku chórzysta, solista, korepetytor oraz członek zarządu Chóru Kameralnego „Fermata”. W latach 2006 – 2008 pobierał lekcje śpiewu u światowej sławy tenora wagnerowskiego Mariana Porębskiego. Od 2008 roku uczeń ks. dr hab. Pawła Sobierajskiego, tenora, wykładowcy m. in. Akademii Muzycznej w Katowicach. Pobierał również lekcje śpiewu u Renaty Drozd. W kwietniu 2009 debiutował w repertuarze oratoryjnym realizując partię barytonową w „Reqiuem” Gabriela Faure wraz z orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej i chórem Instytutu Edukacji Muzycznej UJK pod dyrekcją Jacka Rogali. Dekretem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego mianowany członkiem Diecezjalnej Komisji Muzyczno – Organistowskiej. Brał czynny udział w pracach przy przebudowie organów w katedrze kieleckiej oraz zagrał na uroczystej Mszy Świętej z poświęceniem tego instrumentu 15 sierpnia 2021 roku.

Podczas koncertu mogliśmy usłyszeć następujące utwory:

  • Francois d’Agnicourt – 10-częściowa suita
  • Camille Saint-Saens – Ave Maria
  • Michał Lorenc – Ave Maria
  • Johann Ludwig Krebs – Vater unser im Himmelreich
  • Johann Ludwig Krebs – Trio F-dur
  • Stanisław Moniuszko – W ciężkiej niedoli
  • Paolo Tosti – Preghiera
  • Joseph Haydn – Adagio, andante i rondo G-dur

Koncert poprowadził ks. Paweł Rej.

Na kolejny koncert w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze Kieleckiej zapraszamy już za tydzień o godz. 19.00.