Koncert organowy w Szczekocinach

W sobotę, 24 września o godz. 17.00 w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja w Szczekocinach odbył się koncert organowy w ramach V Szczekocińskiego Festiwalu Dialogu Kultur.

Za kontuarem organów zasiadła absolwentka Diecezjalnego Studium Organistowskiego im. św. Cecylii i ks. Zbigniewa Rogali w Kielcach – Agata Tomaszewska. Koncert poprowadził ks. Paweł Rej – Sekretarz Komisji Muzyczno-Organistowskiej Diecezji Kieleckiej.

W programie koncertu znalazły się nastepujące utwory:

  • J. Podbielski – Preludium (Warszawska Tabulatura Organowa), 
  • J. S. Bach – Liebster Jesu wir sind hier BWV 731,
  • D. Buxtehude – Toccata F-dur BuxWV 157,
  • M. Surzyński – Elegia op. 30 nr 2.

O wykonawczyni:

Pani Agata Tomaszewska urodziła się w 2001 roku w Kielcach. Jej przygoda z muzyką rozpoczęła się w 2010 roku (miała wtedy zaledwie 9 lat) i wtedy rozpoczęła naukę gry na fortepianie. Naukę w Diecezjalnym Studium Organistowskim im. Św. Cecylii i ks. Zbigniewa Rogali rozpoczęła w wieku 15 lat  – w roku 2016 i jej celem był dalszy muzyczny rozwój. Nauka gry na nowym instrumencie, jakim wtedy były dla niej organy i samo Studium Organistowskie pozwalało jej łączyć dwa ważne dla niej obszary życia: muzykę i zaangażowanie w sprawy kościoła 

Pani Agata pierwotnie gry na organach uczyła się u dr hab. Pawła Wróbla, a do koncertu dyplomowego przygotowywała ją siostra Hanna Szmigielska – II organistka Bazyliki Katedralnej w Kielcach.

Zwieńczeniem nauki w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Kielcach był recital dyplomowy, który odbył się 19 września 2020 roku w Bazylice Katedralnej w Kielcach. 

Obecnie Pani Agata studiuje na 3 roku kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. 

Muzyka nadal jest obecna w życiu Pani Agaty, obecnie zasila swoją osobą szeregi chóru uniwersyteckiego. Oprócz muzyki i medycyny dużą rolę w życiu p. Agaty odgrywa szeroko rozumiana sztuka, a w szczególności poezja.

Fot. Anna Wtorek: Zobacz

Koncert prezentujący umiejętności absolwentów Diecezjalnego Studium Organistowskiego odbył się jako drugi w szczekocińskim kościele, dzięki zaproszeniu Stowarzyszenia Miłośników Szczekocin i okolic. W zeszłym roku na organach kościoła św. Bartłomieja zagrał Kamil Zapała.

Relacja z koncertu: Zobacz

Zaproszenie na koncert: