Ostatni koncert MFMOiK

9 października o godz. 19.00 odbył się ostatni koncert z cyklu II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Ostatnim wykonawcą był szwajcarski organista Jean-Christophe Geiser.

Jean-Christophe Geiser w wieku 26 lat został laureatem konkursu na prestiżowe stanowisko organisty tytularnego Katedry w Lozannie, najważniejszej gotyckiej budowli w Szwajcarii. W 1993 roku został mianowany profesorem organów na Uniwersytecie Muzycznym w Lozannie, gdzie obecnie jest dziekanem wydziału organów i klawesynu. Studiował na Uniwersytecie Muzycznym w Bernie u Otto Segera, uzyskując dyplom z fortepianu, oraz u Heinricha Gurtnera, uzyskując dyplom solisty z wyróżnieniem. Dwukrotnie otrzymał nagrodę Prix de la Fondation Göhner, umożliwiającą mu dalsze studia gry na organach w Paryżu pod kierunkiem François-Henri Houbarta, a także udział w wielu różnych kursach wykonawczych i interpretacyjnych.

Jean-Christophe Geiser dokonał licznych nagrań dla kilku szwajcarskich stacji radiowych oraz dla Deutschland Radio, Südwestfunk, Russian Radio oraz dla CD-Labels VDE-Gallo, IFO-Verlag i FNAC-Musique. Jean-Christophe Geiser zagrał już ponad 1000 recitali w około czterdziestu krajach Europy, Ameryki i Azji jako organista koncertowy. Grał w katedrach w Hamburgu, Kolonii, Helsinkach, Brukseli, Oslo i Waszyngtonie, a także w Notre-Dame w Paryżu, St. Martin-in-the-Fields w Londynie, Katedrze Katolickiej w Moskwie , Madeleine w Paryżu, Filharmonii w Petersburgu, Filharmonii w Monachium, Sztokholmskiego Festiwalu Organowego, Cathedral and Bach Festival w Warszawie, Buenos Aires Organ Festival, a także w Ratuszu w Melbourne, Centrum w Hongkongu, Kościół Świętej Trójcy w Nowym Jorku.

  • Podczas koncertu w Bazylice Katedralnej w Kielcach zagrał następujące utwory:
  • Nicolaus Bruhns (1665-1697) – Praeludium en mi mineur (le grand) 
  • Johann Sebastian Bach (1675-1750) – Praeludium en mi mineur  BWV 548/1  
  • Johann Sebastian Bach (1675-1750) – Choral „Erbarme Dich mein, O Herre Gott” BWV 721 ’ 
  • Johann Sebastian Bach (1675-1750) – Fugue en mi mineur BWV 548/2  
  • Johann Sebastian Bach (1675-1750) – Choral „Wachet auf, ruft uns die Stimme” BWV 645 
  • Guy Ropartz (1864-1955 ) – Prélude funèbre  
  • Louis Vierne (1870-1937) – Carillon (des „Pièces en style libre”) 

Zapraszamy na kolejny festiwal już w przyszłym roku!